We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Muzyka na czas pandemii 2020

by emiter

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.

      name your price

     

1.
2.
3.
4.
5.

about

Muzyka na czas pandemii 2020

Marzec 2020. 16 marca ukazała się moja płyta „A’O music for small electronic objects, beats, tape and voice”. W tym samym czasie pandemia koronawirusa zredukowała życie społeczne i kulturalne do form praktykowanych tylko na odległość, w izolacji. 17 marca miałem zagrać pierwszy koncert, następne w kolejnych dniach, potem w kwietniu i maju. Wszystkie zostały odwołane lub zawieszone.

Pierwszego dnia po ogłoszeniu stanu epidemii ulice opustoszały. Zamiast szumu samochodowego i odgłosów ludzkiej aktywności zaczęły być słyszalne zupełnie nieoczekiwane dźwięki. W kilka godzin zmienił się „słuchokrąg” (to neologizm z tekstu Tadeusza Peipera). Odzyskujemy soundscape w dobie zarazy, w czasach „normalności” żyjemy w chorobogennym środowisku dźwiękowym.

Praca, którą przygotowałem, jest do słuchania w sytuacji niekoncertowej. To dźwiękowy komentarz do trudnej, nieco dziwnej i – jeszcze nie tak dawno – abstrakcyjnej sytuacji: odosobnienia regulowanego ustawami. Do tej pory podobne okoliczności można było zobaczyć w katastroficznych filmach klasy B albo przeczytać o nich w ambitnej lub mniej ambitnej książce, w newsach docierających do krajów pierwszego świata.

Nie tak dawno politycy zakupili samoloty bojowe. Budżet miał być zrównoważony. Pełne bezpieczeństwo. Bullshit. Lockdown. Maseczki, spirytus i chusteczki to dobra luksusowe. Pierwsza relacja z obrad „zdalnego Sejmu”. Politycy mają maseczki i rękawiczki.

Jesień 2019. Pracowaliśmy w Lublinie – z Anną Zachciał i Ludomirem Franczakiem – nad prezentacją opowiadania nagrodzonego w ramach festiwalu Akademia Opowieści. W pewnym momencie potrzebna nam była kaseta magnetofonowa, żeby na próbie zarejestrować głos Anny. W pobliskim secondhandzie Ludomir kupił, chyba za złotówkę, dwie kasety. Jedna z nich miała odbitą na ksero okładkę i lakoniczny tytuł „Tourist English”. Wśród bohaterów rozmówek pojawiał się John Lee lub Li. Dziś słowa, wyrażenia i zdania pochodzące z tej kasety nabierają nowych znaczeń.

Grudzień 2019. Wuhan. Doktor Li Wenliang ostrzega znajomych lekarzy przed nowym wirusem: „Bądźcie ostrożni. To koszmar”. Chińska policja upomina doktora Li za „fałszywe komentarze w internecie i sianie paniki”. Polityka przepływu informacji. Doktor Li umiera. Kilka tygodni później pojawia się oficjalna informacja o koronawirusie.

Do zobaczenia w lepszych czasach.
26–30 marca 2020, emiter

credits

released April 7, 2020

"Muzyka na czas pandemii 2020" was composed, recorded, mixed between 16-28.03.2020

music, editing, mastering & cover by emiter

license

all rights reserved

tags

about

emiter Poland

Marcin Dymiter moves within electronics and improvised music. He creates sound installations, radio plays, soundtracks for films, music for performances and public spaces. He conducts audio trainings and promotes field recording.
He is a member of Polish Association of Electroacoustic Music.
www.emiter.org
www.field-notes.pl

Photo: Paweł Jóźwiak
... more

contact / help

Contact emiter

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like emiter, you may also like: